Kod | WP_SPPZMO |
---|---|
Jednostka organizacyjna | Wydział Prawa |
Poziom kształcenia | studia podyplomowe |
Języki wykładowe | polski |
Wymagany dokument | |
Zadaj pytanie |
Opis
Podstawowym celem Studiów Podyplomowych Prawo, zarządzanie i mediacja w ochronie zdrowia jest wyposażenie absolwenta w wiedzę dotyczącą prawnych i etycznych aspektów prowadzenia działalności medycznej w szerokim rozumieniu. Uczestnicy zostaną zapoznani z zasadami prawa medycznego, etyki medycznej i bioetyki. Ponadto otrzymają potrzebne narzędzia do prowadzenia mediacji i zarządzania w ochronie zdrowia, niezbędne celem efektywnego wykonywania funkcji kierowniczych w podmiotach leczniczych
Program został podzielony na pięć bloków tematycznych dotyczących zagadnień wprowadzających, pacjenta i jego statusu prawnego, regulacji prawnych zawodów medycznych oraz szczególnych dziedzin prawa medycznego, organizacji, zarządzania i finansowania w ochronie zdrowia, odpowiedzialności prywatnoprawnej, odpowiedzialności publicznoprawnej i mediacji w ochronie zdrowia.
W szczególności program zajęć przewiduje analizę praw i obowiązków pacjenta oraz przedstawicieli zawodów medycznych. Ponadto uczestnicy studiów podyplomowych zapoznają się z problematyką odpowiedzialności prawnej (karnej, cywilnej, administracyjnej), zawodowej oraz zasadami ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Program studiów zakłada zapoznanie uczestników z mediacją w sprawach medycznych, a także prezentację i analizę problemów prawno-etycznych współczesnej medycyny, takich jak: transplantologia, badania kliniczne, prokreacja wspomagana oraz inżynieria genetyczna, eutanazja i stany terminalne. Oprócz wiedzy teoretycznej absolwenci posiądą wiele umiejętności praktycznych, które będą doskonalone na warsztatach: z odpowiedzialności zawodowej, z prawa handlowego w ochronie zdrowia, z prowadzenia dokumentacji medycznej, z zarządzania w ochronie zdrowia, z argumentacji prawniczej w cywilnych i karnych sprawach medycznych, taktyki procesowej, formułowania zarzutów do opinii biegłego, jak też z negocjacji i mediacji w sprawach medycznych.
W szczególności uwzględniono potrzeby absolwentów szkół wyższych, prawa, administracji, zarządzania, kierunków medycznych oraz osób wykonujących zawody medyczne, osób wykonujących obowiązki związane z administrowaniem sektora ochrony zdrowia, praktyków prawa, sędziów, adwokatów, radców prawnych, prokuratorów i profesji pokrewnych.
Z tego do 50% ogółu zajęć odbędzie się w formie online w czasie rzeczywistym. Zastrzega się, że w razie zaistnienia okoliczności wykluczającej lub bardzo utrudniającej możliwość prowadzenia zajęć w formie kontaktu bezpośredniego prowadzącego i uczestników studiów podyplomowych, dopuszczalne jest kształcenie na odległość.
2 semestry, 180 - godz. wykładów i ćwiczeń (z tego do 50% ogółu zajęć odbędzie się w formie online w czasie rzeczywistym).
Zasady kwalifikacji
- Rejestracja przez system IRK.
- Złożenie kompletu dokumentów.
Wysokość czesnego
Dodatkowe dokumenty
-
Ankieta osobowa, wydrukowana z systemu IRK.
- Odpis dyplomu ukończenia wyższych studiów licencjackich lub magisterskich lub poświadczona przez uczelnię kopia dyplomu ukończenia studiów.
Dodatkowe informacje
Uruchomienie studiów
Studia Podyplomowe Prawo, zarządzanie i mediacja w ochronie zdrowia mogą być uruchomione przy liczbie co najmniej 25 kandydatów. W przypadku mniejszej niż wskazana liczby uczestników proponuje się kandydatom przyjęcie na inny kierunek studiów.