Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku (rok akademicki 2024/2025)

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Językoznawstwo

Szczegóły
Kod SD_UwB_J
Jednostka organizacyjna Szkoła Doktorska Uniwersytetu w Białystoku
Dziedzina/dyscyplina naukowa Językoznawstwo
Poziom kształcenia szkoła doktorska
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 4
Czas trwania 4 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1, p. 47, 15-420 Białystok, 85 745 74 60, e-mail:  szkoladoktorska.nh@uwb.edu.pl
Adres WWW https://szkolydoktorskie.uwb.edu.pl/nh/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  • Szkoła Doktorska
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Minione tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (02.07.2024 00:00 – 26.07.2024 23:59)

Opis

Kształcenie w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku trwa 8 semestrów. Oparte jest na programie obejmującym: zajęcia z pracownikami UwB (specjalistami w dyscyplinach), włączenie doktoranta w proces badań naukowych w ramach wybranej dyscypliny oraz praktyki zawodowe.

 

Część zajęć realizowanych jest wspólnie z wszystkimi doktorantami Szkoły. Największa grupa przedmiotów jest  ściśle związana z naukami humanistycznymi i  skierowana do doktorantów wybierających określoną dyscyplinę (językoznawstwo, literaturoznawstwo, historię czy filozofię).

 

Kształcenie w dyscyplinie językoznawstwo skierowane jest zarówno do osób planujących karierę akademicką, jak i do tych, którzy kształcenie w szkole doktorskiej traktują jako szansę rozwoju osobistego i wsparcie kariery zawodowej w środowiskach innych niż naukowe. Adresatami kształcenia są wszyscy, którym zależy na pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności badawczych, szczególnie w zakresie językoznawstwa. W trakcie kształcenia doktorant przygotowuje rozprawę doktorską, prowadzi własne prace badawcze, które powinny skutkować publikacjami naukowymi oraz udziałem w konferencjach naukowych.

 

Program obejmuje zagadnienia teoretyczne i praktyczne, kładzie nacisk na przedmioty o charakterze metodologiczno-warsztatowym oraz bezpośrednią pracę z promotorem rozprawy doktorskiej. Zajęcia mają formę wykładów i konwersatoriów. W ramach szkoły doktoranci odbywają praktykę dydaktyczną, co sprzyja nabywaniu przez nich kompetencji dydaktycznych.

 

Program kształcenia przygotowywany jest z uwzględnieniem potrzeb rynku pracy, stwarza warunki do poszerzenia horyzontów badawczych doktoranta, lepszej orientacji w problemach współczesnej humanistyki ze szczególnym uwzględnieniem wybranej przez kandydata dyscypliny naukowej oraz zdobycia kompetencji i umiejętności niezbędnych zarówno do przygotowania i obrony rozprawy doktorskiej, jak też pełnienia ważnych ról społecznych.

 

Kształcenie doktoranta kończy się złożeniem do końca IV roku w sekretariacie Szkoły rozprawy doktorskiej wraz z opinią promotora. Procedura zmierzająca do uzyskania stopnia doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo odbywać się będzie przed Radą Dyscypliny Naukowej już poza jurysdykcją Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku.

 

Absolwent, który otrzyma stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo, uzyskuje zaawansowaną wiedzę teoretyczną, ma opanowany właściwy dla swej dyscypliny warsztat badawczy, a tym samym jest przygotowany do samodzielnej pracy twórczej. Takie kwalifikacje dają liczne możliwości zatrudnienia i kariery zawodowej. Doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo, poza ewentualnym kontynuowaniem kariery naukowej na uczelni, jest szczególnie predestynowany do pracy w różnych instytucjach kultury, bibliotekach, mediach, wybranych pionach administracji publicznej itp. Jest też przygotowany do podjęcia pracy  w szkołach.

 

 

Profil kandydata

Kandydat powinien legitymować się bardzo dobrymi wynikami studiów I i II stopnia, zwłaszcza w zakresie przedmiotów językoznawczych, oraz wykazywać zainteresowanie problematyką językoznawczą. Kandydat powinien znać podstawowe pojęcia językoznawcze, orientować się w różnorodności stosowanych w językoznawstwie metodologii oraz odczuwać potrzebę podejmowania wyzwań badawczych.

 

Zasady kwalifikacji


https://bip.uwb.edu.pl/uwb/szkoly-doktorskie-i-doktoranci/zasady-rekrutacji/22592,Zasady-i-tryb-rekrutacji-do-szkoly-doktorskiej-w-roku-akademickim-20242025.html