Rekrutacja do Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku (rok akademicki 2024/2025)

zmień rekrutację anuluj wybór

Oferta prezentowana na tej stronie ograniczona jest do wybranej rekrutacji. Jeśli chcesz zobaczyć resztę oferty, wybierz inną rekrutację.

Filozofia

Szczegóły
Kod SD_UwB_F
Jednostka organizacyjna Uniwersytet w Białymstoku
Dziedzina/dyscyplina naukowa Filozofia
Poziom kształcenia szkoła doktorska
Języki wykładowe polski
Limit miejsc 2
Czas trwania 4 lata
Adres komisji rekrutacyjnej Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów 1, p. 47, 15-420 Białystok, 85 745 74 60, e-mail:  szkoladoktorska.nh@uwb.edu.pl
Adres WWW https://szkolydoktorskie.uwb.edu.pl/nh/
Wymagany dokument
  • Wykształcenie wyższe
  • Szkoła Doktorska
  Zadaj pytanie
Obecnie nie trwają zapisy.

Nadchodzące tury w tej rekrutacji:
  • Tura 1 (02.07.2024 00:00 – 26.07.2024 23:59)

Opis

Kształcenie w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku trwa 8 semestrów. Oparte jest na programie obejmującym: zajęcia z pracownikami UwB (specjalistami w dyscyplinach), włączenie doktoranta w proces badań naukowych w ramach wybranej dyscypliny oraz praktyki zawodowe.

 

Część zajęć realizowanych jest wspólnie z wszystkimi doktorantami Szkoły. Największa grupa przedmiotów jest  ściśle związana z naukami humanistycznymi i skierowana do doktorantów wybierających określoną dyscyplinę (językoznawstwo, literaturoznawstwo, historię czy filozofię). Poza przedmiotami obowiązkowymi z tej ostatniej grupy zajęciowej doktorant będzie miał możliwość wyboru konwersatoriów specjalistycznych.

 

Kształcenie w dyscyplinie filozofia skierowane jest zarówno do osób planujących karierę akademicką, jak i do tych, którzy traktują je jako szansę rozwoju osobistego i wsparcie kariery zawodowej. Adresatami są wszyscy, którym zależy na pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności badawczych w zakresie filozofii. Program kształcenia obejmuje zagadnienia teoretyczne, kładzie nacisk na bezpośrednią pracę z promotorem, a także na prowadzenie samodzielnych badań naukowych.

 

Szkoła doktorska stwarza warunki do uzyskania kompetencji teoretycznych i umiejętności praktycznych niezbędnych do przygotowania i obrony rozprawy doktorskiej, a także do doskonalenia umiejętności dydaktycznych. Absolwent szkoły doktorskiej uzyska zaawansowaną wiedzę teoretyczną, powiększy i wzbogaci swoje umiejętności praktyczne, a także nabędzie wykształcone kompetencje społeczne.

 

Kształcenie doktoranta kończy się złożeniem do końca IV roku w sekretariacie szkoły rozprawy doktorskiej wraz z opinią promotora. Procedura zmierzająca do uzyskania stopnia doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia odbywać się będzie przed Radą Dyscypliny Naukowej już poza jurysdykcją Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu w Białymstoku.

 

 

Profil kandydata

Kandydat do szkoły doktorskiej w dyscyplinie filozofia powinien mieć ukończone studia magisterskie w dziedzinie nauk humanistycznych lub społecznych (niekoniecznie z filozofii), ewentualnie, w uzasadnionych przypadkach, w dziedzinie nauk przyrodniczych, ścisłych lub medycznych. Przede wszystkim powinien mieć pogłębione zainteresowania filozoficzne poparte ogólną znajomością tradycji filozoficznej od starożytności do współczesności (pojęć, problemów, stanowisk), niezależnie od sposobu, w jaki tę znajomość posiadł (na studiach filozoficznych lub w inny sposób). Musi być zdolny do sformułowania problemu filozoficznego, który go szczególnie interesuje i potrafić odnieść ten problem do istniejących już w filozofii sposobów jego ujmowania. Pożądana jest przynajmniej ogólna orientacja kandydata w zakresie wiedzy historycznej i współczesnych problemów społecznych, a także problemów, z jakimi mierzy się współczesna nauka. Ceniona będzie zdolność do samodzielnego krytycznego myślenia w odniesieniu do problemów ważnych dla czasów współczesnych, jak również w odniesieniu do tradycji filozoficznej.

 

 

Zasady kwalifikacji


https://bip.uwb.edu.pl/uwb/szkoly-doktorskie-i-doktoranci/zasady-rekrutacji/22592,Zasady-i-tryb-rekrutacji-do-szkoly-doktorskiej-w-roku-akademickim-20242025.html